Konut alacaklara doğru zaman uyarısı

DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, konut piyasasında yaşanabilecek gelişmelerle ilgili 2015 tahminlerini sıraladı:

Bu yıl konut piyasasında yaşanabileceklere değinen Ban; “Derhal ifade etmiş olalım ki, konut fiyatlarının düşüşe geçmesi pek mümkün gözükmüyor.”dedi.

KÜRESEL PİYASALARDA LİKİDİTE BOLLUĞU DEVAM EDECEK

Prof.Dr. Ünsal Ban, kuvvetle olası bazı gelişmelerin konut almayı düşünenlerden bir kısmı için “fırsat” teşkil edeceğini söylemiş oldu. Ban likiditenin bolca olması da borçlanma maliyetlerini düşüreceğini belirterek; “Küresel iktisat açısından hareketliliği yüksek olan bir yılı geride bırakmış bulunuyoruz. Makro göstergeler  ABD ekonomisinde ‘iyileşmeye’ işaret ediyor. Avrupa, Japonya ve Çin ekonomilerinde ise ciddi sıkıntılar var. Bu durum, ABD ve öteki ülkelerin para politikalarındaki farklılaşmanın devam edeceğini gösteriyor. Gündeminde bir süredir faiz artırımı olan ABD’ye karşı Avrupa, Japonya ve Çin’de genişlemeci politikaların öne çıkması umut ediliyor. Avrupa, Japonya ve Çin’de uygulanacak genişlemeci politikalar,  küresel piyasalar açısından likidite bolluğunun devam etmesi anlamına geliyor.”şeklinde konuştu.

“KONUT ALIMLARINDA FIRSATLAR YAŞANACAK”

Likiditenin bolca olmasının da borçlanma maliyetlerinin düşük kalacağına işaret ettiğini söyleyen Ban, tüm bunların konut fiyatlarına iyi mi tesir edeceğini mevzusuna açıklık getirerek; “Konut fiyatlarının 2015 senesinde düşmesi beklenmiyor. Bununla beraber, faiz oranlarında ciddi gerilemeler yaşanabilir. Bu da konut almayı düşünen yurttaşlarımızdan bazıları için ‘fırsat’ anlamına gelebilir. Son devrin gelişimleri faiz oranlarındaki ana eğilimin aşağı yönlü olacağını gösteriyor. Rusya kaynaklı olumsuzlukların sebep olduğu anlık yükselişleri bir kenara bıraktığımızda, gösterge tahvil faizinde %7-8 ile son ayların en düşük seviyelerine inildiğini görüyoruz. Bu kapsamda, gösterge tahvil faizlerindeki düşüşün de ilerleyen süreçte tüketici kredisi faizlerinde aşağı yönlü baskı meydana getireceğini belirtmek gerekiyor. 

KONUT FİYATLARI NE KADAR ARTAR?

Ban, konut fiyatlarının tahmini artışı mevzusunda ise; “Son döneme ilişkin sayıları dikkate aldığımızda, konut tutarları endeksinin Ekim döneminde bundan önceki aya bakılırsa %1,24, bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa ise %15,94 oranında artış gösterdiği karşımıza çıkıyor. Bir başka deyişle, Ekim 2013’te 2.000 lira olan metrekare konut değerinin Ekim 2014’te 2.319 liraya yükseldiği görülüyor. Sektördeki son gelişmeler ışığında, son bir senelik süreçte averaj %14 artış gösteren konut tutarları endeksinin yukarı yönlü bu eğilimini 2015 senesinde da devam ettireceğini ve fiyatlardaki artışın (senelik bazda) %15-18 seviyelerinde olacağını düşünüyoruz.”dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir