Konut Kredinizden 14 Gün İçinde Cayabilirsiniz!

TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu, “Yeni Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle tüketiciler, kredi sözleşmesi imzaladıktan sonrasında 14 gün zarfında herhangi bir cezai şarta muhatap olmadan sözleşmeden dönebilecek” dedi.

Tüketiciler Derneği (TÜDER), bankalarla kredi sözleşmesi imzalayan tüketicilerin 14 gün zarfında ceza bedeliyle karşılaşmadan sözleşmeden dönebileceklerini bildirdi. TÜDER Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, AA muhabirine, bankadan kredi çeken tüketicilerin bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını söylemiş oldu.

“Yeni Tüketici Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle tüketiciler, kredi sözleşmesi imzaladıktan sonrasında 14 gün zarfında herhangi bir cezai şarta muhatap olmadan sözleşmeden dönebilecek” diyen Ağaoğlu, “Bu mevzuda daha ilkin oldukca yakınma geliyordu. Kredi sözleşmesini imzaladıktan sonrasında aile yakınlarıyla görüştüğünde aslen heyecanla yanlış yaptığını, bütçesinin o taksitleri ödemeye uygun olmadığını anlıyor fakat caymak istediğinde de cayamıyordu. Şimdi getirilen bu imkân tüketicileri bu mevzuda rahatlattı” şeklinde konuştu. Ağaoğlu, insan hayatında vefat, kanser, uygar durum ve aile yapısında sarsıntı şeklinde beklenmedik gelişmeler yaşanabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu aşamada caymak istediğinde cayamıyordu. Şimdi 14 gün süreyle getirilen bu cayma hakkı, mühim bir olanak. Ek olarak, bu şekilde de sınırı olan değil. Yeni düzenleme, tüketicilerin bilhassa konut kredilerinde teslim zamanına kadar cayma imkanı bulunduğunu da yargı altına aldı. Bu, şu şekilde gerçekleşiyor. Mesela, 36 ay sonrasında teslim edilecek konut projesine giren tüketici, konut teslim edilmeden ilkin daima için yüzde 2 konut bedeline cayma tutarı ödemek suretiyle, kısaca 100 bin liralık konutsa 2 bin lira cayma bedeli ödemek suretiyle sözleşmeden dönebilecek.

Bunun haricinde tüketici kredilerinden aslına bakarsan kredinin ödeme vadesi süresince erken ödeyerek cayma hakkımız eskiden beri vardı. Şimdi getirilen yenilik, 36 aydan kısa vadeli ise yüzde 1 cayma bedeli ödenecek. Kredinin vadesi 36 aydan azca ise yüzde 1,36, uzun ise yüzde 2 cayma bedeli ödeyecek. Eskiden hangi vadede olursa olsun tüketici, kredisini erken kapattığı takdirde kalan ana paranın yüzde 2’si kadar cayma tutarı ödemek durumundaydı. Diyelim ki 100 bin liralık kredi kullandınız fakat parayı da çektiniz. 14. günde ‘caydım’ dediğiniz anda siz en geç 44 günde bu parayı ve 44 günlük faizi ödeyeceksiniz. 44 günde değil de 16. günde ödeyebilirseniz, o süre 16 günlük faiz ödeyeceksiniz.” Tüketicilerin, krediden cayma ve herhangi bir ceza ödememe hakkı bulunduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, bunun mühim bulunduğunu dile getirdi.

Ağaoğlu, “Diyelim, 100 bin lira kredi çektiniz, 2 ay kullandınız. Siz bunu 100 ayda ödeyecektiniz. 2 aylık taksidi ödediniz, bu aşamada kalan parayı bir defada ödeyebildiğiniz takdirde size ne faiz yükleyebilir, ne de ceza isteyebilir. Tüketici kredisi çektikten sonrasında 14 gün zarfında cayma hakkınız var. Ek olarak, 14 günden sonrasında da cayma hakkınız var. Ne oluyor o süre, kullandığınız süre kadar faiz ödüyorsunuz, geri kalan faiz siliniyor” bilgisini paylaştı.

“Konutun teslim anına kadar da cayılabilecek”

Yeni kanunda tüketici ve konut finansman kredisinde değişikliğe gidildiğini vurgulayan Ağaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Tüketiciler, krediyi almaktan 14 gün zarfında ceza ödemeden cayabilecekler sadece konut kredisi kullanan tüketicilere getirilmiş bazı haklar var. Bunlar da 14 gün zarfında ceza ödemeden cayma hakkına haiz olmalarının yanı sıra konutun teslim anına kadar da cayabilecekler. Konutu almaktan caydıkları takdirde inşaat firmasına, kısaca satıcıya konut bedelinin yüzde 2’sini geçmeyecek şekilde cayma tazminatı ödeyecekler. Bankadan kredi kullanmışlarsa bankaya 36 ayı geçmeyen vadelerde kredi ana bedelinin yüzde 1’ini, 36 ayı aşan vadelerde ise yüzde 2’yi aşmayacak şekilde erken ödeme bedeli vermek zorundadırlar.

“Daha ilkin hangi vadede olursa olsun, kredinin erken kapatılması halinde bu oran yüzde 2’ydi.”

Ağaoğlu, Yeni Tüketici Kanunu’nun, yalnız tüketici kredilerinde değil, konut finansman kredilerinde de cayma hakkı getirdiğine işaret ederek, aynı şekilde 14 günde hiçbir ceza ödemeden, yalnız yasal giderleri üstüne almak suretiyle vazgeçebileceğini altını çizdi. Konut finansman sözleşmelerinin vadesi 36 aydan azca kalmış ise kredinin erken kapatılması durumunda yüzde 2’lik cayma bedelinin yüzde 1’e düşürüldüğünü belirten Ağaoğlu, “Tüketicilerimiz, bütçelerini zorlayacak borçlanmalardan uzak durmalı, borçla temin edecekleri ürünlerin bedellerinin gene kendi keselerinden ödeneceğini göz ardı etmemeli, ayağını yorganına gore uzatmalıdır” şeklinde konuştu.

KAYNAK: (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir