Konut kredisindeki faize dikkat!

Tabela faizine bakarak konut kredisi almak istediğinizde ummadığınız bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Aylık yüzde 1,05 olan kredi faiz oranı bakın iyi mi yüzde 1,25’e geliyor.

Tabela faizine bakarak konut kredisi almak istediğinizde ummadığınız bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Aylık yüzde 1,05 oranındaki krediye 9 bin liraya ulaşan harcama ve 5 bin lira kaza sigortası eklendiğinde faiz yüzde 1,25’e denk geliyor. Bu da taksitleri 2 bin 255 TL yerine, 2 bin 400 TL’ye yükseltiyor.

Konut kredisinin hangi bankadan kullanılacağını belirleyen en mühim argümanlardan birifaiz oranları. Bu aşamada karşılaştırma için bir tek tabela faizine bakarak karar vermek kafi değil. Hatta bir çok vakit yanıltıcı olabiliyor. Şu sebeple bankaların levhalarında görülen faiz oranlarında bir çok vakit harcama hariç tutuluyor. Oysa ev sahibi olmak için bankadan konut kredisi kullanmak istediğinizde, eksper harcaması, yaşam sigortası, kaza sigortası, hizmet bedeli şeklinde pek oldukça kalemde bankalar sizden harcama talep ederler. Bu da gerek faiz oranları, gerek ödenecek tutarın daha çok olacağı anlamına gelir.

FAİZ AYNI MALİYET FARKLI

Harcama kalemleri bankadan bankaya değişiyor. Bu da faiz oranları aynı olan herhangi iki bankada, harcamalar eklendiğinde başlangıçta size sunulan faiz ve kredi taksitlerinizi değiştiriyor. Size en düşük faizi sunduğunu belirten bankanın kredi maliyeti, daha yüksek faiz veren bankadan yüksek olabiliyor. Mesela, toplam 100 bin TL kredi ile 5 yıla uzayan yüzde 1.05 seviyesindeki bir vade farkını alalım. Bu oranla aylık kredi taksitlerinin 2 bin 255 TL olması beklenir. Buna en yüksek 9 bin lirayı aşan harcama, kimi bankada 5 bin lirayı aşan kaza sigorta poliçeleri eklendiğinde çıkacak aylık taksit 2 bin 400 TL seviyesindedir. Bu da aylık yüzde 1.28 faiz anlamına gelir.

DÜŞÜK FAİZ YANILTICI OLABİLİR

Bir başka örnek daha vermek gerekirse, harcama hariç 5 yıl vadeli konut kredisinde yüzde 1.09 faizi ele alalım. Bununla aynı vadede finansman elde eden bir başka kuruluşun aylık yüzde 0.97 oranını karşılaştıralım. Bu iki faiz oranında harcamalar hariç tutulduğunda aradaki fark 0.12 puan. Fakat 5 senenin sonunda maliyetler açısından netice oldukça değişik. Harcamalar hesaba katıldığında, yüzde 1.09’la kredi kullandıran bir bankanın aylık taksiti 2 bin 370 TL olurken, aylık yüzde 0.97 vade farkıyla kredi kullandıran finans kuruluşunun aylık taksiti 2 bin 380 TL’ye çıkıyor. 

HER BANKADA FARKLI MASRAF TUTARLARI

Ev sahibi olmak istenildiği nde, krediye ödenecek harcama bankadan bankaya değişiyor. Beş yıl vadeli 100 bin liralık kredide en düşük meblağ 3 bin 605 TL’den başlıyor ve 9 bin 400 liraya kadar çıkıyor. Bazı bankalar kaza sigortasına gereksinim duymazken, kimi bankada 5 bin lirayı aşan kaza sigorta poliçeleri düzenleniyor. Kimi bankalar konut sigortasını 735 liraya yaparken, bazılarında bu meblağ bin 850 liraya çıkabiliyor. Kullandırılan kredilerden eğitim edilen harcamalar, komisyon, hizmet bedeli, ipotek koyma, ekspertiz tutarı, avukat harcaması, konut sigortası, yaşam sigortası, kaza sigortası, ipotek kaldırma şeklinde kalemlerden oluşuyor.

Kaynak: Yenişafak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir