Kredi Masraflarında Serbestlik Kalktı

Bankalar, krediler için faiz oranı dışındaki harcama ve
tahsilatları serbestçe belirleyemeyecek.

Merkez Bankası tebliğinde meydana getirilen değişiklikle, bankalar
kredilere uygulayacağı faiz oranı, getirisi dışındaki öteki harcama ve
tahsilatları serbestçe belirleyemeyecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Mevduat ve
Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile
Kredi İşlemlerinde Faiz Haricinde Sağlanacak Öteki Menfaatler Hakkında
Bildiri”inde değişikliğe gitti.

 

TEBLİĞDE NE DENİYOR?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe
giren değişiklikle, bankaların kredi verme işlemleri ve mevduat kabulünde
uygulayacakları faiz oranlarının yanında, katılma hesaplarında uygulayacakları
kar ve zarara katılma oranları ve tüketici kredileri dışındaki kredi
işlemlerinde faiz haricinde sağlanacak öteki menfaatlere ilişkin esas ve
şartların belirlenmesi amaçlandı. Söz mevzusu Bildiri’de yer edinen “Yeni Türk
Lirası” ifadeleri “Türk Lirası” şeklinde, “değişken faiz
hesaplama yöntemi, müşteriye verilecek hesap cüzdanında ve müşteriyle yapılacak
sözleşmede açıkça belirtilir” fıkrasındaki “ve” ibaresi de
“yada” olarak değiştirildi.

 “SERBESTÇE BELİRLENİR” İFADESİ ÇIKARILDI

Ek olarak, Bildiri’in 4. maddesinin ilk fıkrası olan
“Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak
faiz oranları ile faiz haricinde sağlanacak öteki menfaatlerin ve eğitim olunacak
masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir” cümlesi
çıkarılarak, şu şekilde değiştirildi:

“Tüketici kredilerinde faiz haricinde sağlanacak öteki
menfaatler ve eğitim olunacak harcamalar açısından Bankacılık Düzenleme Ve
Denetleme Kurumu (BDDK) tarafınca yürürlüğe konulmuş olan ve 3 Ekim 2014 tarihindeki
Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin
Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklıdır. Kredili mevduat
hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları Banka Kartları ve
Kredi Kartları Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca TCMB tarafınca belirlenen azami
oranları geçemez.”

 Ek olarak, daha ilkin bir tek şubelerde duyurulan faiz
oranlarının şubelere ek olarak, web sitelerinde de duyuru edilmesi tebliğe
eklendi.

Kaynak: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir