Tapunuzu Mutlaka Takip Edin

Mevcut koşullarında hak yitirilmesine uğramak istemeyen gayrimenkul sahiplerinin, gayrimenkulünü ne olursa olsun yakından takip etmesi gerekiyor.

Mevcut koşullarda hak yitirilmesine uğramak istemeyen gayrimenkul sahiplerinin, gayrimenkulünü ne olursa olsun yakından takip etmesi gerekiyor. Kent plancısı Hüseyin Oflaz, mülk sahiplerinin tapularını takip etmeleri için 10 ayrı niçin bulunduğunu belirtti.

10 SEBEP VAR

İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, mülk sahiplerinin tapusunu takip etmeleri için 10 ayrı niçin bulunduğunu belirterek, mülkün son durumunu öğrenmenin de tek başına kafi olmayacağına dikkat çekti. Hüseyin Oflaz, “Ortaya çıkan bir probleminin ya da kaosun çözümü mevzusunda ustalaşmış destek gerekebilir” dedi.

ÜLKÜNÜZÜN KADERİ DEĞİŞEBİLİR

Oflaz, tapuların takip edilmesinin 10 gerekçesini şöyleki sıraladı: “Türkiye’de bayındır durumları sık revize ediliyor, güncelleniyor. Bu, sizin mülkünüzün bulunmuş olduğu bölgenin, dolayısıyla mülkünüzün kaderini değiştirebiliyor. İmar değişikliği mülk sahibinin avantajına olabildiği şeklinde, hak yitirilmesine da yol açacak düzenlemeler içerebiliyor. Mülkün haiz olduğu yapılaşma koşulları değiştirilmiş olabiliyor. Mülk sahibinin böylesi bir durumda zamanında değişiklikten haberdar olup yasal süresi içinde itirazını gerçekleştirebilmesi gerekiyor.

HABERİNİZ OLMADAN İPOTEK EDİLEBİLİR 

Mülkünüzün üstüne sizin bilginiz ve haberiniz olmadan ipotek, şerh ve haciz konulmuş olabilir. Mesela bölgedeki bir kamulaştırma işleminden dolayı belediye tarafınca mülkünüz üstüne ipotek ve şerh konulmuş olabilir.

BORÇLANDIRILMIŞ OLABİLİRSİNİZ

Emlak beyanını her yıl tertipli olarak yapıyor olsanız da, bölgenizin değişen emlak rayiç değerleri şeklinde değişik nedenlerden dolayı bilginiz haricinde emlak vergisi borcunuz olabilir ya da dikkatsizlik etmiş olabilirsiniz. Tapunuzun tertipli takibini yaptığınızda bunu da tespit edersiniz.

SATIŞ KOLAYLAŞIR

Yakın dönemde mülkünüzü elden çıkarmak niyetindeyseniz, mülkünüzün en yakın tarihindeki güncel bilgilerinin olduğu raporlar sizin satışta işinizi kolaylaştırır.

İŞGALCİLERE ERKEN MÜDAHALE

Mülkünüz üstünde işgal benzeri yapılaşmaları erken tespit etmenizi, dolayısıyla erken müdahale etmenizi sağlar.

Gayrimenkulünüzün güncel informasyon ve raporlarının bulunması, gayrimenkul geliştirme ve proje gerçekleştirmede size vakit kazandırır.

KÂRLI YATIRIM YAPILABİLİR

Mülkünüzü çevresiyle beraber takip edeceğiniz için, bölgedeki yapılaşmaların farkına varmanız, yakın gelecekteki kârlı yatırımlarınıza zemin hazırlar.

FOTOĞRAFLAYIN

Gayrimenkulünüzün yerinde ziyaret edilerek fotoğraflanması, hakkınızı korumak için atacağınız yasal adımlarda sizlere kanıt teşkil eder.

Mülkünüzün kıymeti mevzusunda güncel bilgilere erişmeniz, satmak ya da elinizde tutmak mevzusunda daha doğru kararlar almanızı sağlar.

MALINIZA İHLALLERİ ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

Komşu parsellerdeki fena niyetli olmasa da gerçekleşen sınır ihlallerine karşılık öncesinden müdahale etmenize olanak verir”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir